iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2

Mükemmel Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Oluşturulur ?

Sosyal medyayı genel itibari ile pazarlama aracı olarak kullanan kişiler ve firmalar için her gün oluşturmak zorunda oldukları içerik, bir müddet sonra tükenebilir. Her gün farklı, dikkat ve ilgi çekici Sosyal Medya İçerikleri hazırlamak rekabette sizi daima yükseltir.
Farklı platformlarda birbiriyle entegre ve uyum içerisinde olan içeriklerin sırrı, kombine içerik oluşturma planından geçmekte.

İçerik Oluşturmak İçin Öncelikle Amacınızı Belirleyin

Kullanıcısı en çok olan sosyal medya kanallarından Facebook, Twitter, Instagram ve Linkedin gibi etkin paylaşımların gerçekleştiği bu mecralarda dijital pazarlama, direkt müşteri ile iletişimin, satış veya tanıtımın doğruca uzantısı olmaktadır.
Sosyal medya içerik oluşturma planını sektörünüze, firma ölçeğine, sosyal hesaplarınıza, düzenli paylaşımların aldığı beğenilere, takipçi sayınıza ve genel itibari ile ne kadar kitleye ulaşabilir olduğunuza göre hazırlanmalıdır.

Sosyal Medya İçerikleri Firmalar için elbette ki daha çok insana erişme isteği, marka bilinirliğini daha da arttırma amacı, satış veya ziyaretçilerin yükselmesi kanunu güder.
İyi hazırlanan içerikler her zaman tam 12 den vurma amaçlı olmalıdır. Tüm ziyaretçilerin olmasa da büyük kesimin dikkatini çekici, ilgi uyandırıcı ve talep doğurucu olması amaçlanmalıdır.

Kimi zaman resmiyetten uzaklaşıp, daha espritüel yaklaşımları sergileyici paylaşımların yapılması da müşteri ve sizin aranızda etkileşimi güçlü bir samimiyete sebep olur.
Şimdi sırayla sosyal medya içerik hazırlama planını oluşturalım

Benzersiz Sosyal Medya İçerikleri İçin Özgün ve Yaratıcı Olun

Size biraz klasik gelecek ama evet özgün ve yaratıcı olmalısınız. Sosyal Medya İçeriklerinde Paylaşım için asıl hedefinizin ne olduğuna karar vermekle başlayın. Bugün ki paylaşımda satıştan ziyade, firmanın ne kadar güçlü olduğunu insanlara anımsatın mesela.
Harika bir görsel hazırlamaya başlayın, firmanızın konumunu sembolendirin. Geri kalan bütün unsurları kusursuzca dizayn etmeye çalışın.
Ziyaretçileriniz bir görsel de firmanızın ne anlatmak istediğine kanaat getirmeli. Yorucu olmayın, açık ve net şekilde paylaşımlar sergileyin.
Sosyal medya araçlarında yayınlanmak üzere özgün bir makale ile bu görsele link verin.

Görselin amacı sitenize trafik çekmek ile bağdaşmalı.  Farklılaşmak her zaman iyidir. Olabildiğince görselin alt kısmında ki açıklamayı kısa tutun. İlgiyi diğer evre olan web sitenize yöneltin.
Kitlenizin sizden beklentilerini göz ardı etmeyin. Çekilişler düzenleyin. Kazananları gururlandırın. Daha fazlasını bekleyen kitlenize yeni paylaşım sinyallerini verin.

Sıra Dışı ve Cazip Olun

Rutin paylaşımlar yapsanız dahi, haftalık planlamanız da sıra dışı içerikler oluşturabilirsiniz. Örneğin espritüel bir görselle firmanızı özdeştirin. Şimdilerde peşin veren ve veresiye veren karikatürünün türevlerine hepiniz aşinasınızdır. Bu olmasa da buna benzer esprili dille anlatılan bir görsel hazırlamanız çok da zor olmayacaktır.

Buna yakın bir örnek verecek olursak, Jivochat’in hazırladığı bir reklam örneğin, reklam görselinde ‘’bizi tercih etmediğiniz için teşekkür ederiz’’ yazması. Alt kısımda ise ‘’Rakipleriniz’’
Burada anlatılmak istenilen, verilen mesaj ve espri kalitesi gayet etkileyici.

Cazip olun, ziyaretçilerinizi her zaman bir satışa zorlama içerikleri yerine, o ürünü alabilmelerini sağlayıcı kampanyalara ağırlık verin. Her kitlenin sahip olabileceğini vurgulayıcı planlamalar yapın. Bu onlara zorunluluk hissi yerine, almalıyım hissi uyandırmalı.

Empati ile Sistematik Arasında Kalın

Hem güncel olmaya bakın, hem de beklentileri yükseltin. Yeniliklerinizi, yapacaklarınızı ya da son dakikalarınızı paylaşmaktan korkmayın. İyi bir etkileşim sürekliliği için güncelliğinizi koruyun. Bilinirlik haftada bir paylaşımla olmayacaktır. Markanız dilediğiniz konuma yükseldiğinde doğru planlama da bu doğrultuda gelecektir zaten. Ancak yeni sosyal medya kullanıcıları için marka bilinirliği güncel olmakla başlamakta.

Hashtag kullanımına özen gösterin. Facebook veya Twitter gibi mecralarda Hashtagler hayat kurtarır. Aranılan olmadan da rastlanılabilir, dolaylı yolla ulaşılabilir olabilirsiniz.
Kitlenizin son trendleriyle ilgilenin. Sadece takip edilen değil, takip eden de olmaya çalışın.

Kitlenin ne istediğini anlamak ve bu doğrultuda içerik oluşturmak en büyük atağınız olacaktır.
İstikrarınızı koruyun ve tutarlı davranın. Düzenli içerik oluşturmak, beğeni almak, yorum almak doğru yolda olduğunuzu gösterir. Markanız ve ziyaretçileriniz arasında oluşacak yakınlık sizin tercih edilme sebeplerinizden biri olacaktır.

Doğru zamanlama ve Doğru Araçları Kullanın

En popüler içerikleri oluşturmak için içerik oluşturucu araçlardan destek alabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden gelen talep ve görüşleri dikkate almalı, ziyaretçilerinizle iletişim kurmaktan asla çekinmemelisiniz. (Canva – snappa – evernote vb.)

Hızlı yanıt oranlarınızı yükseltmek web sitenizin trafiğini de arttıracaktır. Ziyaretçilerinizi heyecanlandıracak içerikler hazırlayın. Ürün, kampanya ya da yeni fırsatlar ile ziyaretçiyi kendinize çekin.
Paylaşımların, içeriklerin kalitesi yüksek olmalıdır. Doğru zamanı seçmeli kitlenin etkileşim saatlerine göre bu paylaşımları aktif etmeniz yararlı olacaktır. Takipçilerinizin hangi zamanlarda sosyal medya platformlarında yer aldıklarını gözlemleyin.

Genel bir konsept hazırlayın kendinize, paylaşım takvimine göre saat, gün ve alanı belirleyin. Örneğin pazartesi günü etkileşim için bir paylaşım, Salı günü özel bir indirim fırsatı, Çarşamba günü güncellenen veya yenilenen bir ürün detayı gibi.

Bu takvime göre stratejinizi haftanın her gününe yayın. Bilgi verici bir içerik oluşturun örneğin, sattığınız ürünün yada eğitici bir konunun danışmanı olun. İnsanların genel kültürüne dokunucu nitelikte bilgiler paylaşın. Öğretin, kazandırın, eğlendirin

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: